Ndryshimi mes inspektimeve të "Nilo Borxhia"

91 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Leter Tabela Fund}}
 
'''Nilo Borxhia''', ose ''' At Nili Borshia''' ([[Hora e Arbëreshëvet]] [[1 mars]] [[1870]] - [[Grotaferratë]] [[3 mars]] [[1942]]), dijetar [[Arbëreshët|arbëresh]] dhe murg basilian i [[Kisha ortodokse|ritit ortodoks]], ishte një bibliofil, filologu, shkrimtar dhe teolog [[Shqiptarët|shqiptar]] në diasporë, i cili u largua shumë shkrime për kulturën shqiptare-bizantine në Itali. [[Ortodoksia në Shqipëri|Misionar ortodoks]] në [[Shqiperi]], veçanërisht në jug, në qytetin e [[Himara|Himarës]], themeluar asamblenë e murgjit ortodoksë në AtëdheAtdhe. Në vitin [[1921]] ai themeloi Institutin fetar e "bijat e Shën Makrinës", duke pasur si qëllim të saj shkollimin dhe arsimimin e vajzave të reja të kolonive shqiptare në Itali.
 
== Jetëshkrim ==
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.gazetarrenjet.net/gr/files/tetor_2007.pdf Rrënjët - Gazeta e Pavarur Italo-Shqiptare, pjesë për At Nili Borshia]
 
[[Kategoria:intelektualeArbëresh]]
[[Kategoria:MurgLindje shqiptarë1870]]
[[Kategoria:Vdekje 1942]]
[[Kategoria:Shkrimtarë shqiptarë]]
 
[[it:Nilo Borgia]]