Dallime mes rishikimeve të "Muslim Mulliqi"

18 bytes removed ,  10 vjet më parë
U kthye versioni 1264970 i bërë nga 46.99.53.180 (diskutimet)
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
(U kthye versioni 1264970 i bërë nga 46.99.53.180 (diskutimet))
'''Muslim Mulliqi''' ([[1934]] - [[13 janar]] [[1998]]) ishte piktor [[Stili impresionist|impresionist]] dhe ekspresionist i [[Kosova|Kosovës]]. U lind në një familje artistësh në [[Gjakova|Gjakovë]]. Ndoqi Akademinë e Artit Figurativ në [[Beogradi|Beograd]] dhe pastaj studimet postdiplomike po aty. Vdiq më [[1998]].
 
Mulliqi ekspozoi në Kosovë, në hapësirat e Jugosllavisë, në [[Roma|Romë]] e [[Tirana|Tiranë]]. Punoi profesor i pikturës në Fakultetin e Artit në [[Universiteti i Prishtinës|Universitetin e Prishtinës]]. Ishte njënismëtar ndëri iniciatorëtthemelimit dhe meritori mëzëvendës-kryetar i madh për themelimin e [[Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës|Akademisë së Shkencave të Kosovës]]. Galeria e Arteve të Kosovës mban ekspozitë të përvjetshme me emrin e tij. Ai ishte dhe do të mbetët një nga figurat më të shquara të artit shqiptar.
 
== Lidhje të jashtme ==