Dallime mes rishikimeve të "Muslim Mulliqi"

934 bytes removed ,  16 vjet më parë
U largua krejt përmbajtja e artikullit
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Robot: Changing Category:Piktor)
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
[[Image:Thehind mmulliqi.jpg|thumb|120px|Muslim Mulliqi - Shpina]]
 
'''Muslim Mulliqi''' ([[1934]] - [[13 janar]] [[1998]]) është piktor impresionist dhe ekspresionit i [[Kosova|Kosovës]]. U lind në një familje artistësh në [[Gjakova|Gjakovë]]. Ndoqi Akademinë e Artit Figurativ në [[Beogradi|Beograd]] dhe pastaj studimet postdiplomike po aty. Vdiq më [[1998]].
 
Mulliqi ekspozoi në Kosovë, në hapsirat e Jugosllavisë, në [[Roma|Romë]], e [[Tirana|Tiranë]]. Punoi profesor i pikturës në Fakultetin e Artit në [[Universiteti i Prishtinës|Universitetin e Prishtinës]]. Ishte zavendës-kryetar i Akademisë së Shkencave të Kosovës. Galeria e Arteve të Kosovës mban ekspozitë të pëvjetëshme me emrin e tij.
 
==Lidhje të jashtëme==
*[http://www.albanianarts.com/aart/artists_portfolio.php?id=0000000134 Disa vepra të Muslim Mulliqit]
 
[[Category:Gjakovë]]
[[Category:Biografi]]
[[Category:Piktorë]]
Anonymous user