Dallime mes rishikimeve të "Universiteti i Prishtinës"

ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Universiteti prishtines logoUniversity_of_Prishtina_logo.jpgsvg | right | 200px | Logoja e Universitetit të Prishtinës]]
 
'''Universiteti i Prishtinës''' (UP) është universitet publik ne [[Prishtina|Prishtine]], Kosove. Eshte universiteti me i madh dhe me i vjeter ne [[Kosova|Kosove]].