Ndryshimi mes inspektimeve të "Henry Kissinger"

No change in size ,  7 vjet më parë
v
Bot: Automated text replacement (-name=gjeneruar automatikisht +name=gjeneruar_automatikisht)
v (Roboti: Konverton referencat pa titull, dhe vendos titullin e faqes nga eshte mare referenca)
v (Bot: Automated text replacement (-name=gjeneruar automatikisht +name=gjeneruar_automatikisht))
'''Dr. Henry Alfred Kissinger''' lindi më [[27 Maj]] [[1923]] në [[Fürth]] të [[Gjermania|Gjermanisë]]. Është diplomat dhe politikan me shtetësi [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|Amerikane]] dhe me origjinë çifute.
 
Ishte konsultenti i sigurisë kombëtare të kryetarit amerikan në vitet 1969-1975, dhe Ministri i Punëve të Jashtme i 56'të [[ShBA]]'së ndërmjet viteve 1973-1977. Ka qenë nismëtari i butësimit të marrëdhënieve midis [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|ShBA'së]] dhe [[Bashkimi Sovjetik|Bashkimit Sovjetik]], dhe si rezultat është nënshkruar marrëveshja e [[SALT I]] në vitin 1972. Në të njëjtën vit u krijuan marrëdhëniet e parë zyrtare me [[Kina|Republikën Popullore të Kinës]].<ref name=gjeneruar automatikisht1gjeneruar_automatikisht1>http://tr.wikipedia.org/wiki/Henry_Kissinger</ref>
 
Kissinger ka dhënë mbështetjen bombardimit të [[Kamboxhia|Kamboxhias]] gjatë viteve 1969-1970. Për kontributet e mëdha për zgjidhjen e problemit të [[Vietnami|Vietnamit]], në vitin 1973 Kissingerit ishte dhënë [[Çmimi Nobel]] për Paqe. Në vitin 1979 e kontriboi fillimin e marrëdhënieve midis [[Egjipti|Egjiptit]] dhe [[Izraeli|Izraelit]] me metodën e ashtuquajtur "Shuffle Diplomacy".<ref name=gjeneruar automatikisht1gjeneruar_automatikisht1 />
 
== Referencat ==