Dallime mes rishikimeve të "Mitrovica"

3.703 bytes added ,  15 vjet më parë
v
Ndryshimet e 75.126.48.146 u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga BetBot.
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
v (Ndryshimet e 75.126.48.146 u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga BetBot.)
{{Ky artikull|Ky artikull merret me qytetin '''Mitrovica'''. Për artikullin [[Komuna e Mitrovicës]] shiko në fletën përkatëse.}}
[[Figura:RR_MT.PNG|thumb|Mitrovica dhe<br> Regjioni i Mitrovicës]]
 
'''Mitrovica''' është qytet në pjesën veriore të [[Kosovës]] si dhe qendër e komunës dhe rajonit me të njëjtin emër.
 
Pozita e mirë gjeografike në mes të dy lumenjve Ibrit dhe Sitnicës kane ndikuar që në parahistori ky territor të banohet. Me zhvillimin e xehetarisë këtij territori i shtohet edhe një komponentë e rëndësishme në ngritjen e në një qendër të rëndësishme të vendbanimit. Albaniku (Monte Argentraum) me pasurit e tija që nga koha antike e deri më sot ketë qendër e kanë bërë joshës për qëllime ekonomike.
Sipas zbulimeve arkeologjike të bëra në ketë territor, lë të kuptohet se banoret më të vjetër ishin dardanët te cilët i tërhoqi mundësia e zhvillimit te bujqësisë. Me ardhjen e romakëve shendohet në një postë ushtarakë dhe vend përpunimi i metaleve. Pas sundimit romak ky territor bie nënë sundimin e Carit bullgar Simeonit ([[879]]-[[927]]) i cili sundim me vonë zëvendësohet nga familja e Njemanjve. Gjate sundimit të kësaj familje ky territore mbushët me ardhacakë sllave. Me ardhjen në fuqi të Car Dushanit vendasit fillojnë të kalojnë nga riti katolik në ritin orthodokës.
Gjatë gjysmës së dytë të shekullit XIX, Mitrovica shëndrohet në një qendër të fuqishme. Në rrethinën e saj, në Boletin, prodhoheshin gurë mulliri "kosovar".
==Shiko dhe këtë==
* [[Komuna e Mitrovicës]]
* Regjioni i Mitrovicës me komunat [[Mitrovica (komuna)|Mitrovicë]], [[Vushtrri]], [[Zveqan]], [[Zubin Potok]], [[Leposaviq]], [[Skenderaj]]
* [[Nahija e Mitrovicës]]
* [[Mitrovica (album)|Mitrovica]], albumi i grupit muzikor [[Marigona]].
 
==Numrat Postal==
[[Posta dhe Telekomi i Kosovës]] sipas Unionit Postar Univerzal për Mitrovicën ka caktuar numrat e kodeve postare të paraqitura në tabel.
{|border="2" cellspacing="0" cellpadding="0" rules="all" width="98%%" style="clear:all; margin:5px 0 1em 1em; border-style: solid; border-width: 1px; border-collapse:collapse; font-size:95%; empty-cells:show"
|colspan="10" align=center style="background:#778899; color:white"|'''Kodi Postar i Kosovës - 40000 Mitrovicë'''
|- bgcolor="#FFEBCD"
!Qarku
!Komuna
!vendbanimi
!Numri
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Mitrovicë ||Mitrovica ||Mitrovica || 40000
|- bgcolor="#fffaf0"
|Mitrovicë ||Mitrovicë ||Mitrovicë 1 ||40010
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Mitrovicë ||Mitrovicë ||Mitrovicë 4 ||40040
|- bgcolor="#fffaf0"
|Mitrovicë ||Mitrovicë ||Mitrovicë 5 ||40050
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Mitrovicë ||Mitrovicë ||Mitrovicë 6 ||40060
|- bgcolor="#fffaf0"
|Mitrovicë ||Mitrovicë ||Tuneli i parë ||40500
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Mitrovicë ||Mitrovicë ||Bare ||40550
|- bgcolor="#fffaf0"
|Mitrovicë ||Mitrovicë ||Shipol ||40600
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Mitrovicë ||Mitrovicë ||Zubin Potok ||40650
|- bgcolor="#fffaf0"
|Mitrovicë ||Mitrovicë ||Runikë ||40700
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Mitrovicë ||Skenderaj ||Skenderaj ||41000
|- bgcolor="#fffaf0"
|Mitrovicë ||Skenderaj ||Prekaz ||41050
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Mitrovicë ||Vushtrri ||Vushtrri ||42000
|- bgcolor="#fffaf0"
|Mitrovicë ||Zveçan ||Zveçan ||43000
|- bgcolor="#f5f5f5"
|Mitrovicë ||Albanik ||Albanik ||43500
|-
|colspan="10" align=center style="background:#dcdcdc;"|<small>[http://www.ptkonline.com/web/site/al/pk_sherbimet/15/KodetPostare.pdf Ref: [[PTK]]]</small>'''
|}
 
 
{{Kosova}}
[[Category:Kosovë|R]]
<!-- interwiki -->
 
[[en:District of Kosovska Mitrovica]]
[[it:Kosovska Mitrovica (distretto)]]
1.144

edits