Dallime mes rishikimeve të "Liquid Tension Experiment"

v
Ndryshimet e 75.126.48.146 u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga Aeternus.
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
v (Ndryshimet e 75.126.48.146 u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga Aeternus.)
[[Figura:LiquidTensionExperiment.jpg|thumb|250px|Nga e majta në të djathtë: [[Tony Levin]], [[Mike Portnoy]], [[Jordan Rudess]], dhe [[John Petrucci]]]]
 
'''Liquid Tension Experiment''' është një projekt i zhanreve [[instrumental rock]] dhe [[progressive metal]] që përbëhet nga anëtarët e bendit [[Dream Theater]], [[John Petrucci]] ([[Kitara|kitarë]]), [[Jordan Rudess]] ([[Tastiera (muzikë)|tastierë]]), [[Mike Portnoy]] ([[Bateri (muzikë)|bateri]]), si dhe ikona e [[Progressive rock]]-ut [[Tony Levin]] ([[Bas kitarë|bas kitarë]] dhe [[Chapman Stick]]). Kombinimi u krijua si projekt anësor i Dream Theater në vitin 1998. Megjithëse disa teorizojnë se Jordan Rudess u ftua t'iu bashkangjitet Dream Theater kryesisht për shkak të suksesit të Liquid Tension Experiment, ai e pati refuzuar ftesën e mëparshme që iu bë nga bendi në vitin 1994, dhe vendosi që të bëhet antarë i [[Dixie Dregs]].
 
Liquid Tension Experiment luajtën pjesë të shpejta të ngjashme me ato të [[Dream Theater]], ndoshta pak duke anuar kah muzika [[Jazz]], dhe iu shmangën tërësisht pjesës vokale. Ata bënë dy [[Albumi (muzikë)|albume]], ''[[Liquid Tension Experiment (albumi)|Liquid Tension Experiment]]'' (1998) dhe ''[[Liquid Tension Experiment 2]]'' (1999) në [[Magna Carta records]]. Ata gjithashtu bënë disa paraqitje të vogla në [[New York]], [[Philadelphia]], dhe [[Los Angeles]]. Mike Portnoy ka shpallur në intervista të shumta se nuk do të ketë album të tretë, pasi që tani 3/4 e bendit janë në formacionin aktual të Dream Theater. Megjithatë, disa këngë të Liquid Tension Experiment janë përfshirë në performancat live të Dream Theater, si p.sh. kënga ''Instrumedley'' nga [[Live at Budokan]].
 
==Diskografia==
* ''[[Liquid Tension Experiment (albumi)|Liquid Tension Experiment]]'' (1998)
* ''[[Liquid Tension Experiment 2]]'' (1999)
 
==Lidhje të jashtme==
*[http://www.yesiknow.com/lte/ Faqja zyrtare e bendit]
 
[[Category:Grupe muzike]]
[[Category:Progressive metal grupe]]
[[Category:Progressive rock grupe]]
[[Category:Grupe të viteve 1990]]
 
[[cs:Liquid Tension Experiment]]
[[de:Liquid Tension Experiment]]
[[en:Liquid Tension Experiment]]
[[es:Liquid Tension Experiment]]
[[fi:Liquid Tension Experiment]]
[[fr:Liquid Tension Experiment]]
[[id:Liquid Tension Experiment]]
[[it:Liquid Tension Experiment]]
[[mk:Liquid Tension Experiment]]
[[nl:Liquid Tension Experiment]]
[[pl:Liquid Tension Experiment]]
[[pt:Liquid Tension Experiment]]
[[sv:Liquid Tension Experiment]]
1.144

edits