Dallime mes rishikimeve të "Kalaja e Ali Pashës"

ska përmbledhje të redaktimeve
(gabime nderwiki)
No edit summary
[[Skeda:Kalaja e Tepelenës.jpg|thumb|400px|Kalaja e Tepelenës]]
'''Kalaja e Ali Pashë Tepelenës''' ndodhet në veri të qytetit në një pozicion gjeografik që ndihmonte nëe mbrojtejen e kalasë. Nga burimet historike, kalaja është vizonuar nga vetë Pashai i cili ka inspektuar etapat e ndërtimit të kësaj perle të rajonit. Kalaja aktuale u rindërtua prej tij më 1819 me një sipėrfaqe 4-5 ha me tre hyrje dhe 3 kulla. Deri mė 1820 ka qėnė rezidenca e dytė e Ali Pashë Tepelenës.
 
 
Anonymous user