Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjarpri"

2 bytes added ,  7 vjet më parë
v (r2.7.3) (Roboti: Duke redaktuar se:Gearpmašse:Gearpmašat)
Lëkura e gjarpërinjve është e përbërë nga tre shtresa: Epidermi (shtresa e jashtme), dermisi (shtresa qëndrore) dhe subdermisi (shtresa e brëndshme). Secila shtresë i ka funksionet e veta. Epidermi e mbron gjarprin nga ndikimet e jashtme, nga mikrobet e ndryshme.
Në dermis gjenden të gjitha nervat, indet lidhëse, enët e gjakut dhe pigmentet (kromatoforet) e gjarprit. Pra në këtë shtresë gjarpëri e ka ''shqisën e të prekurit'' dhe i ka pigmentet të cilat ia japin ngjyrën atij. Në subdermis gjenden yndyrat trupore në të cilën është e ruajtur energjia.
a
 
== Ndërtimi i trupit ==
Anonymous user