Dallime mes rishikimeve të "Komunikimi"

6 bytes removed ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
'''Komunikimi''' ([[Latinishtja|lat.]] ''cum'' = me, ''munire'' = lidh, ndërtoj) është ecuria që lejon gjallesat të shkëmbejnë [[Informacioni|informacion]] nëpërmjet disa mënyrave dhe niveleve. KomunikacioniKomunikimi kërkon që të gjitha palët të kuptojnë një gjuhë të përbashkët që mund të shkëmbehet. KomunikacioniKomunikimi paraqet procesin e kalimit të informatave nga burimi përmes rrugëve të mesme deri te pranuesi, si dhe kalimin e reagimit të pranuesit përmes rrugëve të mesme deri te burimi. Komunikimi si i tillë në procesin e vet përfshin dy ose më shumë persona. Në ditët e sotme fjala komunikim shpesh përdoret edhe si sinonin i termit [[Lajmërimi|lajmërim]] (psh. komunikoi - lajmëroi, komunikatë -lajmërim).
 
Sipas ligjit me ''komunikim'' nënkuptohet çdo shkëmbim ose bartje informacioni ndërmjet numrave të