Dallime mes rishikimeve të "Nili"

7 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (r2.7.3) (Roboti: Duke redaktuar pa:ਨੀਲ (ਦਰਿਆ)pa:ਨੀਲ ਦਰਿਆ)
No edit summary
'''Nili''' ([[Gjuha Arabe|arabisht]]: النيل ''an-nīl''), në [[Afrikë]], është lumi më i gjatë në [[Afrikë]] dhe në botë. Lumin Nil e përbëjnë Nili i bardhë dhe Nili i Kaltër. Lumi ka gjatësi prej 6 672 km.
 
Lumi Nil ka luajtluajtur rol të rëndësishëm në jetën e egjiptasëve të vjetër.
 
Hidrocentrali i parë është ndërtuar në vitin 1954.
 
Mendimtari i vjetër Straboni , ka thënë se: “ Nili është dhuratë e Egjyptit”Egjiptit”, ndërsa egjyptasitegjiptasit i thanthonë “Nil-ul-Mubarak”. Lumi Nil kalon nëpër shtatë pengesa ku janjanë ndërtuar 7 diga për ujitje dhe hidroenergji me anenanën e të cilave ujitet toka dhe prodhohen afro 15 miliardë [[Kwh]] energji elektrike. Ujiten 3 milion ha toke.
 
== Shtetet nëpër të cilat kalon ==
Anonymous user