Dallime mes rishikimeve të "Nili"

4 bytes removed ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
Hidrocentrali i parë është ndërtuar në vitin 1954.
 
Mendimtari i vjetër Straboni , ka thënë se: “ Nili është dhuratë e Egjiptit”, ndërsa egjiptasit i thonë “Nil-ul-Mubarak”. Lumi Nil kalon nëpër shtatë pengesa ku janë ndërtuar 7 diga për ujitje dhe hidroenergji me anën e të cilave ujitet toka dhe prodhohen afro 15 miliardë [[Kwh]] energji elektrike. Ujiten 3 milion ha toke.
 
== Shtetet nëpër të cilat kalon ==
Anonymous user