Dallime mes rishikimeve të "Komunikimi"

513 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
Mbështetet në lëvizje dhe raporte hapësinore. Ai quhet ndryshe edhe komunikimi prelinguistik.
 
'''Shprehjet e fytyrës.''' Disa shkencëtarë besojnë se shumë shprehje të fytyrës si buzëqeshja, të qeshurit dhe të qarët janë universale dhe të pranishëm në të gjitha kulturat dhe se kanë një bazë gjenetike. Për shembull përshëndetja e një personi të njouhur, nga ana jonë, me shumë mundësi mund të realizohet me ngritjen e vetullave. [[Eibl-Eibesfeltdt]] më [[1972]] zbuloi se ngritja e vetullave përpjetë ekziston si e tillë në shumë lloje kulturash.<ref>Eibl-Eibesfeld, I. (1972). ''Love and hate: The natural history of behaivior patterns.'' New York: Holt, Rinehart & Winston.</ref>
Fëmijët që kanë lindur të verbër kanë të njëtat shprehje fytyre që kanë edhe fëmijët që shikojnë.
Gjithashtu edhe pozicioni, qëndrimi i trupit apo e ashtuquajtura ,,gjuhë'''Gjuhë e trupit"''', zë vend në procesin e komunikimit pa fjalë.Pozicioni i trupit në rastinSpecialistët e komunikimitpërkufizojnë ështësi më domethënës.Sjelljesjellje joverbale e cila mund të shprehë emocionalitet. Nervoziteti mund të shprehet nga kafshimi i thonjve të gishtave ose rrotullimi i gishtave të mëdhenj rreth njëri tjetrit. Shikimi në sy,drjetimi drejtimi drejt personit,të ulur përballë kanë domethënien e vet.Ato tregojnë për interesimin që ka personi për personin tjetër.Kjo formë komunikimi shpeshherë përdoret edhe në diplomaci,në këshillime,kur dëshirohet t'i tregohet klientit për kujdesin ndaj tij etj.
 
===Komunikimi verbal===
== Shiko dhe këtë ==
 
== Bibliografia==
== Burimi i të dhënave ==
{{Reflist}}
<small><references /></small>
== Lidhjet e jashtme ==