Ndryshimi mes inspektimeve të "Plutarku"

1 byte added ,  7 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.3) (roboti shtoj: war:Plutarco)
v
[[Skeda:Plutarch - Langhorne and Langhorne.jpg|thumb|200px|right|]]
 
'''Plutarku''' është historian dhe filozof grek, moralist i shquar dhe një nga njerëzit më të ditur të kohës së tij. Lindi në Herone të Beotisë në vitin 46 i erës sonë dhe vqiqvdiq rreth vitit 120. Studioi dhe u edukua në [[Athinë]] në frymën e shkollës filozofike te [[Platoni]]t, më vonë vizitoi Aleksandrinë dhe disa herë me radhë [[Romë]]n, ku u njoh me perandorin Trajan, i cili e përkrahu shumë në karrierën e tij politike ashtu sikurse më vonë dhe Hadriani.
Nga Trajani u emërua këshilltar i prokonsulit të Ahesë,kurse nga Hadriani prokurator i taksave.Pjesën më të madhe të jetës e kaloi ne qytetin e lindjes ku ishte zgjedhur edhe arhont.Për nje kohë ai ushtroi edhe funksionet e priftit në tempullin e Delfit.