Dallime mes rishikimeve të "Vushtrria"

64 bytes removed ,  8 vjet më parë
U kthye versioni 1281355 i bërë nga Vushtrri - Vicianum (diskutimet)
(U kthye versioni 1281355 i bërë nga Vushtrri - Vicianum (diskutimet))
(U kthye versioni 1281355 i bërë nga Vushtrri - Vicianum (diskutimet))
 
Në veri kufizohet me Mitrovicën, në lindje me Besianën, në jug me Kastriotin, në jug-perëndim me Drenasin dhe në perëndim me Skënderajn. Sipërfaqja e tërsishme e saj përfshin 345 km². Ndërkaq, vlerësohet të ketë rreth 69,881 banorë, nga të cilët mbi 92% shqiptarë. Nën administrimin e Kuvendit Komunal të Vushtrrisë janë të përfshira 67 fshatra.
<gallery>
 
Komuna- Vushtrri.jpg| Komuna e Vushtrrisë
</gallery>
Qytetin e Vushtrrisë e përshkojnë lumi Sitnica, si lumi më i madh, që përshkon tejpërtej territorin e Komunës, ndërsa dy lumenj më të vegjël : Tërstena dhe Studimja, kalojnë nëpër qytetin e Vushtrrisë. Ndërkaq gjuhët zyrtare janë shqipja dhe serbishtja, kurse më 2008 Komuna e Vushtrrisë ka vendosur që në përdorim zyrtarë të jetë edhe gjuha turke.