Dallime mes rishikimeve të "Viola"

140 bytes removed ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.3) (roboti shtoj: vep:Al't (jändesoit))
No edit summary
 
 
Viola është një instrument që i përket familjes së harqeveharkore dhe zbret nga braccio damjeshtër mesjetari violaviolës, eviola cila ishte luajtur pushimiluhet në shpatull, ashtu si violinë. Ajo dallohet nga të fundit nëmadhësia (madhësi (dhe rreth 1madhe /se 7 madheviolina),ka për zgjerimin (është dhënë një e pesta më poshtë) dhe vulën (shumë më të thellë dhe më pak të ndritshme). Teknika e dorës majtë dhe harknjëjtadjathtë është e njëjt si violinë dhe kryesore është që ka tjetër çels contraltomuzikor , çelsi ALTO. VioletsViolat e vogla janë përafërsisht(38-40 cm) ka një hollë zë, hundës,ndërsa ato i madhmëdhatë (40-44) një të ngrohtë, ton rrumbullakët.
 
 
TimbërTingulli i violëviolës është ei ëmbël dhe ei butë, dhe jep vetë shumë mirë përkryer zërat e brendshme tëpërsosur harmonisë. Recitim i katër telatelava të viola (duke filluar me më të rënda) është në vijim:
 
* 1 kurrizit: A
Anonymous user