Dallime mes rishikimeve të "Shqiptarët në Australi"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
Shqiptaret filluan te nguliten ne [[Australia]] nga fillimi i viteve 1920 kryesisht ne Veri te [[Queensland]], [[Western Australia]] dhe [[Shepparton, Victoria|Shepparton]] ne [[Victoria (Australia)|Victoria]]. This ended with the commencement of World War 2.
 
Migrationi per ne Australi rifilloi në 1950 si pasoje e mbarimit te luftes dhe largimit nga sistemi komunist si nga Shqiperia por edhe nga [[Greqia]], jugu i [[Ital]]ise dhe [[Kosov]]a apo republikat e tjera te Jugosllavise. Ne fillim te viteve 1990, migrationmigrimi occurrederdhi fromnga [[Bosnia]], [[AlbaniaShqipëria]], [[Montenegro]], [[Kosovo]], and the [[Republic of Macedonia]] of refugees from wars which ravaged the Balkan region in those years.
 
==Klubte sportive shqiptare==
Anonymous user