Dallime mes rishikimeve të "Prokupla"

358 bytes added ,  8 vjet më parë
v (Robot: ndryshime kozmetike)
Me marrjen e qytetit nga Beogradi prej forcave kryengritëse që e kishin marrur nga Osmanët Prokuplja me rrethinë ka pasur 10825 banorë, prej tyre 4618 kanë qenë serb, ndërsa pjesa tjetër 6207, kanë qenë shqiptarë e turq, rrethi i Kosanicës ka pasur 6708 banorë, prej tyre 577 serbë, 5951 turq e shqiptarë dhe afro 800 çerkezë.<ref>Nikola P.Iliq “Oslobodjenje juzne Srbije” / citim</ref>
 
Më 1858, Prokuplja kishte 500 shtëpi muslimane/shqiptare/, 300 shtëpi të krishtera, 10 shtëpi ebreite dhe 20 shtëpi rome, ndërsa më vitin 1877, qyteza kishte 629 shtëpi arnaute-çerkeze, 50 shtëpi turke dhe 36 shtëpi rome ndaj 325 familjeve serbe dhe 3 familjeve ebreite.<ref>http://www.preshevajone.com/feliks-kanici-serbia-dhe-shqiptaret/</ref>
Në [[Prokuplja|Prokuple]] me rrethinë ka pasur 2505 shtëpi shqiptare, 2031 shtëpi serbe dhe 24 shtëpi turke. <ref> Të dhëna nga Jovan Haxhi Vasiljeviq</ref>
 
Anonymous user