Dallime mes rishikimeve të "Françesku"

106 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 1294515 i bërë nga Pedanti (diskutimet))
No edit summary
[[Skeda:Card._Jorge_Bergoglio_SJ,_2008.jpg|thumb|right|250px|Kardinal Bergoljo në 2008.]]
 
'''Françesku''' ([[latinisht]]: Franciscus; i lindur '''Jorge Mario Bergoglio'''; më [[17 dhjetor]] [[1936]]) është [[papa]] i 266-të<ref>John A. Hardon's ''Modern Catholic Dictionary'' (1980) lists [[Pope John Paul II]] (1978–2005) as 264th pope, making Pope Benedict XVI the 265th and Francis the 266th</ref> dhe i tanishëm i [[Kisha Katolike|Kishës Katolike]], i zgjedhur më [[13 mars]] [[2013]]. Në këtë rol, ai është edhe [[Papa|udhëheqësi i Kishës Katolike]], edhe [[sovran]] i qytetit të [[Vatikani]]t. Nga viti [[1998]] dhe deri në zgjedhjen e tij si papë, ai shërbeu si Arqipeshkv i [[Buenos Aires]]it dhe u bë [[kardinal]]vitin [[2001]] nga papa [[Papa Gjon Pali II]]. Françesku flet rrjedhshëm [[spanjisht]], [[italisht]] dhe [[gjermanisht]] <ref>{{cite news|url=http://www.guardian.co.uk/world/2013/mar/13/new-pope-thirteen-key-facts|title=Pope Francis: 13 key facts about the new pontiff|date=March 13, 2013|work=The Guardian|accessdate=13 March 2013}}</ref>
 
Françesku është i pari [[Jezuitët|jezuit]] dhe i pari [[Amerika Latine|amerikano-latin]] që zgjidhet [[Papa|papë]]. Ai është gjithashtu papa i parë jo-europian në 1200 vjetë.<ref>{{cite news|last=Donadio|first=Rachael|title=The New Pope: Bergoglio of Argentina|url=http://www.nytimes.com/2013/03/14/world/europe/cardinals-elect-new-pope.html|accessdate=13 March 2013|newspaper=The New York Times|date=13 March 2013}}</ref>