Ndryshimi mes inspektimeve të "Sezoni 1952 në Formula Një"

ska përmbledhje të redaktimeve
{{F1 sezoni|
viti= 1952|
garat= 8|
piloti= [[Alberto Ascari]] |
ekipi= [[Scuderia Ferrari|Ferrari]] |
komenti=
}}
[[Figura:F1 template.gif|left|50px]] Kampionati botërorë në [[Formula 1]] për vitin 1952 ishte kampionati i 3të i organizuar nga [[FIA]]. Ky kampionati filloi më [[18 Maj]] dhe zgjati gjer më [[7 Shtator]] duke përfshirë në vete 8 (tetë) gara kampionale.