Dallime mes rishikimeve të "Richard Nixon"

238 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
v (r2.7.2) (roboti shtoj: af:Richard Nixon)
No edit summary
'''Richard Milhous Nixon''' lindi më [[9 janar]] [[1913]] në [[Yorba Linda]], [[Kalifornia|Kaliforni]]; vdiq më [[22 prill]] [[1994]] në [[New York City]]. Ishte [[politikan]] amerikan dhe [[Lista e Presidentëve të ShBA|President i ShBA]] i 37-të në periudhën ([[1969]] - [[1974]]).
'''Nixon''' është i vetmi Kryetar i ShBA që ka dhënë dorëheqje gjatë mandatit presidencial pa e përfunduar mandatin e dytë për shkak të përzierjes së tij në një skandal korrupsioni të njohur si [[Skandali i Watergatit|Skandalit të Uotergejtit]].
==Jeta dhe Rinia==
 
==Edukimi dhe vitet universitare==
==Pjesëmarrja në Politikë==
==Antarësimi në Partinë Republikane==
==Ngritja në Fuqi==
==President i SHBA-ve 1969-1974==
==Skandali Watergate 1972==
==Vitet e fundit==
==Vdekja==
{{Poli-cung}}
{{Presidentët e SHBA}}