Dallime mes rishikimeve të "Banovina Primorska"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Robot: ndryshime kozmetike)
vNo edit summary
[[Skeda:Banovine kj.jpg|thumb|300px|Rrethet "Banovina" të Mbretërisë Jugosllave]]
'''Qarku i Bregdetit''' ose '''Qarku Bregdetar''' ''([[Banovina Primorska]])'' ishte njësi administrative teritoriale gjatë Mbretërisë Jugosllave . Kryeqender administrative kishte [[Spliti]]n. Është formuar në vitin 1929 dhe ka pushuar së ekzistuari në vitin 1939.
 
{{his-cung}}