Ndryshimi mes inspektimeve të "Nursultan"

23 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti largoj: roa-rup:Astana (deleted))
|FIGURA-EMBLEMA = New coat of arms of Astana.svg
|ARTIKUJ-EMBLEMA = Stema e Astanës
|Pamje = BayterekAk Orda Presidential Palace04.jpg
|Përshkrimi i pamjes = [[Bayterek]]Pallati Presidencial
<!--Administrimi territorial-->
|Shteti = Kazakistani
}}
 
'''Astana''' (në gjuhën kazake : Астана) është kryeqyteti i [[Kazakistani]]t. Është qyteti i dytë më i madh në [[Kazakistani]]n Kazakistan, popullsia është 600,200 banorë ([[2007]]) dhe ka një sipërfaqe prej 710.2 km². Gjendet në veri-lindje të Kazakistanit në prefekturën Akmola. Kryetar i Bashkisë së Astanës është Imangali Tasmagambetov.
== Emri ==