Ndryshimi mes inspektimeve të "Balli Kombëtar"

25 bytes added ,  8 vjet më parë
→‎Krijimi i Ballit Kombëtar: redaktime te vogla, dhe jam dakord me permiresimet e Hatakes
(→‎Krijimi i Ballit Kombëtar: redaktime te vogla, dhe jam dakord me permiresimet e Hatakes)
== Krijimi i Ballit Kombëtar ==
 
Dekadën e fundit të shekullit të XX dhe dy dekadat e para të shek. XXI kanë parë një debat të madh mes historianit [[Kristo Frashëri]] dhe [[Uran Butka|Uran Butkës]] mbi datën e themelimit. Mungesa e një dokumenti që fakton ditën e krijimit, shpien historishkruesit të bazohen mbi kujtimet personale të krerëve të Ballit, të cilët nuk duken të kenë qenë të një mendjeje. Çka përshkruhet me siguri është vendi, banesa e Fuat Dibrës në [[Tirana|kryeqytet]], pronë e ish-ministrit të periudhës zogishtezogiste [[Faik Shatku]], ku u mbajt takimi që vendoi krijimin e kësaj organizate. Ali Këlcyra shkruan "nga mesi i vjeshtës së dytë (pra, tetor) u themelua ''Komiteti i organizatës së rezistencës "Balli Kombëtar"'' i cili nxorri traktin me titull ''Nacionalizma shqiptare "Balli Kombëtar"''.<ref>Trakt ky që gjendet në [[Arkivi i Shtetit Shqiptar|A.Q.SH]], fondi i PPSH.</ref> <ref name="ak"/>
 
Një pjesë e krerëve kishin marrë pjesë e kryesuar organizatën "[[Bashkimi Kombëtar]]" e themeluar në mërgim, tjerë ishin patriotë të hershëm të luftës për pavarësi, bejlerë, agallarë, ish-diplomatë, njerëz të shkolluar në perëndim dhe arsimtarë. Me sa kuptohet nga shkrimet e Ali Këlcyrës tekte [[Shkrime për historinë e Shqipërisë]] njëfarë nxitjeje kanëkrijimi i organizatës ka pasur nga senatori i Republikës Franceze [[Justin Godard]] dhe gjenerali Aleksandër, shef i Zyrës ushtarake së Kryeministrit [[Édouard Daladier]], të cilët këshillonin për formimin e një rezistence në vendlindje për çdo eventualitet, duke aluduar dhe në formimin e një fronti anti-fashistantifashist në Ballkan. Me kthimin në Shqipëri të Ali Këlcyrës dhe lajmërimin që ai u bëri miqve të tij, u ngjiz ideja e Ballit Kombëtar. Krerët e Komitetit Qendror të zgjedhur në takimin që sipas Këlcyrës u mbajt në vjeshtë të 1939 në Tiranë qenë [[Mid'hat bej Frashëri]], [[Fuat Dibra]], [[Kol Tromara]], [[Ali Këlcyra]], [[Nuredin bej Vlora]], [[Hasan Dosti]] dhe [[Faik Quku]].<ref name="ak"/>
 
Prej internimeve të shumta që iu bënë në Itali krerëve nacionalistë, Mid'hat Frashëri nuk pranoi të shkonte në [[Konferenca e Pezës|Konferencën e Pezës]], por i premtoi [[Mustafa Gjinishi]]t “se do të dërgonte në Pezë një vëzhgues”: [[Halim Begeja]], i cili “shkoi me titullin politik sekretar i Rinisë Nacionaliste Shqiptare”.
784

edits