Ndryshimi mes inspektimeve të "Balli Kombëtar"

582 bytes added ,  8 vjet më parë
rifuta nje paragraf te hyrjes, i hequr nga Hatake. Hyrja duhet te sintetizoje gjithe artikullin
(→‎Krijimi i Ballit Kombëtar: redaktime te vogla, dhe jam dakord me permiresimet e Hatakes)
(rifuta nje paragraf te hyrjes, i hequr nga Hatake. Hyrja duhet te sintetizoje gjithe artikullin)
'''Balli Kombëtar''' ka qenë një organizatë nacionaliste, antikomuniste dhe republikane shqiptare, e themeluar më 1939<ref>[[Tanush Frashëri|Frashëri T.]], ''“Ali Këlcyra, aristokrati kuqezi”'', "Çabej", Tiranë 2007. Citon Svetozar Vukmanoviç Tempon në fq. 197.</ref> nën emrin e "Lëvizjes kombëtare të Rezistencës".<ref name="ak">[[Ali Këlcyra|Këlcyra A.]], [[Shkrime për historinë e Shqipërisë]], kujdesë nga Tanush Frashëri; "Onufri", Tiranë 2012; ISBN 978-99956-87-81-6.</ref> Kryetarë të tjerë të rëndësishëm ishin gjithashtu [[Abas Ermenji]], [[Lef Nosi]], [[Isuf Luzaj]], [[Skënder Muço]], [[Thoma Orollogaj]], [[Bahri Omari]], [[Hysni Lepenica]], [[Ismail Golemi]] dhe [[Safet Butka]]. Në Maqedoni, kryetari më i shquar i lëvizjes Balliste ishte [[Xhem Hasa]] nga [[Gostivari]].
 
Balli Kombëtar u përpoq të realizonte një bashkëpunim me [[Partia Komuniste Shqiptare|Partinë Komuniste]], për të cilin ia arriti qëllimit nëpërmjet [[Marrëveshja e Mukjes|Marrëveshjes së Mukjes]], të firmosur nga ballistët dhe komunistët në 2 gusht 1943.<ref name=Fischer/> Komunistët shqiptarë, nën presionin e [[Partia Komuniste Jugosllave|Partisë Komuniste Jugosllave]] e mohuan marrëveshjen në Shtator 1943 dhe kështu filloi [[Lufta Civile 1943-1944]] ndërmjet forcave të Ballit Kombëtar dhe atyre të Partisë Komuniste.<ref name="Vickers1998"/>
== Krijimi i Ballit Kombëtar ==
 
784

edits