Ndryshimi mes inspektimeve të "Përdoruesi diskutim:Hatake"

(→‎Balli Kombëtar: seksion i ri)
Pashe se [http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Balli_Komb%C3%ABtar&diff=1300295&oldid=1298406 ke bere shume ndryshime] ne artikullin [[Balli Kombëtar]] te cilat i ndryshojne kuptimin artikullit. Rregulli normal eshte qe ndryshime te tilla te diskutohen me pare ne faqen perkatese te diskutimit. Nj nga nryshimet qe vura re eshte heqja e qellimshme e paragrafit {{Citat|Balli Kombëtar formoi nën [[Gjermania Naziste|Gjermaninë Naziste]] një qeveri kolaboracioniste. Me dobësimin e Gjermanisë dhe humbjen e luftës nga Boshti, Balli e humbi mbështetjen e gjermanëve, dhe, si rrjedhojë, humbi edhe luftën kundër forcave të drejtuara nga komunistët shqiptarë dhe jugosllavë. Partia Komuniste, e ndihmuar me armë nga Jugosllavia, Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara, arriti të merrte pushtetin në Shqipëri. Balli Kombëtar u shpërnda pas Luftës së Dytë, dhe kryetarët e tij që s'kishin pasur mundësi të arratiseshin në Perëndim, u persekutuan nga regjimet komuniste të Shqipërisë dhe Jugosllavisë, në krahinat shqiptare të së cilës Balli Kombëtar kishte pasur influencë.}}
Pse? Vec kesaj, me gjej ku e perdor fjalen KOLABORACIONISTE per Ballin kombetar, nderkohe qe balli pas vitit 1943 u kthye ne mbeshtetese te pushtueve naziste. Shume pjese te tjera jane shkruar ne menyre te njeanshme nga na tende. Hatake, historia nuk rishkruhet ashtu siç mund te rishkruhet nje artikull. Historia ndodh dhe pastaj merremi me interpretime. Do te kerkoja me teper pergjgshmeri dhe neutralitet nga ana tende. Gjithe te mirat! --'''[[Përdoruesi:Euriditi|<font style="text-shadow:#000 0.1em 0.1em 0.1em; background: #C44747; color:white;l">&nbsp;Euriditi&nbsp;</font>]]''' 22 mars 2013 23:59 (CET)
 
:Rifuta (edhe pse te modifikuar) paragrafet hyres. Hyrja duhet te sintetizoje gjithe artikullin, pra Hatake, nese heq hyrjen, te pakten zevendesoje, po mos e ler bosh. Per sa i perket kolaboracionalizmit, kjo per mendimin duhet futur, pasi qeveria gjermane ishte mike e Ballit Kombetar, po nga ana tjeter duhet shtjelluar qe Gjermania njohu Shqiperine si shtet te pavarur, pra nga ana juridike, Shqiperia ishte e pavarur nga Gjermania, te pakten per pjesen e pare te vitit 9/1943 - 11/1944. Do doje ca kohe limimi i diferencave. --[[Përdoruesi:Tetovo boy|Tetovo boy]] ([[Përdoruesi diskutim:Tetovo boy|diskutimet]]) 23 mars 2013 05:56 (CET)
784

edits