Dallime mes rishikimeve të "Juri Gagarini"

64 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
[[File:Gagarin in Sweden.jpg|thumb|350px]]
 
== Jeta e tij e hershme ==
'''Gagarin''' u lind në fshatin Klushino pranë Gzhatsk më [[9 mars]] [[1934]], i lindur nga Alexey Ivanovich Gagarin (babai) dhe Anna Timofeyevna Gagarin (nëna), thuhet se Alexey ishte nje zdrukthtar, ndersa Anna nje lexuese e pangopur. Yuri ishte i treti nga të katërtit fëmijët, ndërsa prindërit e tij kan punuar në një ferm. Ashtu si miliona njerëz në Bashkimin Sovjetik, familja Gagarin ka vuajtur gjatë pushtimit nazist në Luftën e Dytë Botërore.
* Pilot ushtarak i të pares kategori
* Komandanti i parë i Rendit "Playa Giron" (Kuba, më 18 korrik 1961)
 
[[Kategoria:Rusi]]