Dallime mes rishikimeve të "Jeanne Louise Calment"

1.078 bytes removed ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v (roboti shtoj: ar:جين كالمينت)
No edit summary
Njeriu më i moqëmmoçëm në botë në historinhistorinë e shkruar të njerzimitnjerizimit ka qenë zonja Zhane Luisa Kalmenti (Jeanne Louise Calment) e lindur më [[21 shkurt]] [[1875]][[Francë]] e cila vdiq më [[4 gusht]] [[1997]].
 
Ajo në jetenjetën e saj ëshë regjistruar në librin e rekordeve për disa dukuri sikur që është këngëtarja më e vjetër apo aktorja më e vjetër. Në moshën 114 vjeqarevjeçare ajo luajti rolin që prezentonteprezantonte vetëvetenvetveten në filmin "Vincenti dhe Unë" (Vincent and Me) në vitin 1990.
 
{{cung}}
 
== Shih edhe ==
* [[Njerëzit me të vjetër]]
 
== Burim i të dhënave ==
* <small>[[BBC Redaksia e programit në gjuhën shqipe]] fleta të gjetura në internet në [[maj]] të [[2006]]-ës</small>
 
[[Kategoria:Kuriozitete]]
 
[[ar:جين كالمينت]]
[[az:Janna Kalman]]
[[be-x-old:Жанна Люіза Кальман]]
[[ca:Jeanne Calment]]
[[cs:Jeanne Calmentová]]
[[cy:Jeanne-Louise Calment]]
[[da:Jeanne Calment]]
[[de:Jeanne Calment]]
[[el:Ζαν Καλμάν]]
[[en:Jeanne Calment]]
[[eo:Jeanne Calment]]
[[es:Jeanne Calment]]
[[et:Jeanne Calment]]
[[fa:ژان کالمان]]
[[fi:Jeanne Calment]]
[[fr:Jeanne Calment]]
[[fy:Jeanne-Louise Calment]]
[[he:ז'אן לואיז קלמן]]
[[hr:Jeanne Calment]]
[[hu:Jeanne Calment]]
[[id:Jeanne Calment]]
[[io:Jeanne Calment]]
[[is:Jeanne Calment]]
[[it:Jeanne Calment]]
[[ja:ジャンヌ・カルマン]]
[[ko:잔 칼망]]
[[la:Ioanna Calment]]
[[lb:Jeanne Calment]]
[[mr:जीन काल्मेंट]]
[[nah:Jeanne Calment]]
[[nl:Jeanne-Louise Calment]]
[[no:Jeanne Louise Calment]]
[[pl:Jeanne Calment]]
[[pnb:جین کالمنٹ]]
[[pt:Jeanne Calment]]
[[ro:Jeanne Calment]]
[[ru:Кальман, Жанна]]
[[simple:Jeanne Calment]]
[[sl:Jeanne Calment]]
[[sv:Jeanne Calment]]
[[th:ฌาน กาลม็อง]]
[[tr:Jeanne Calment]]
[[uk:Жанна Луїза Кальман]]
[[zh:雅娜·卡爾芒]]