Dallime mes rishikimeve të "15 Gusht"

3.219 bytes removed ,  8 vjet më parë
Wikidata interwiki
v
(Wikidata interwiki)
 
== Ngjarje ==
 
[[Skeda:Panama city.jpg|thumb|150px|[[Panama City]]]]
[[Skeda:Paraguay-001.jpg|thumb|150px|[[Asunción]]]]
[[Skeda:Arequipa-plaza-armas-c01.jpg|thumb|150px|[[Arequipa]]]]
[[Skeda:Jacques-Louis_David_017.jpg|thumb|150px|[[Napoleon Bonaparte]]]]
 
* [[778]] - Zhvillohet Lufta e Kalimit Roncevaux në të cilën vritet [[Rolandi]].
* [[1040]] - Mbreti [[Dunkani I i Skocisë]] vritet në luftë nga kushëiri i tij i parë dhe rivali i tij [[Makbethi i Skocisë]]. ''(figura 1)''
* [[1461]] - Trapezunt i dorëzohet Sulltan Mehmetit II. Ky është fundi i Perandorisë Bizantine. Perandori Davidi larghet në egzil dhe më vonë vritet.
* [[1519]] - Themelohet qyteti [[Panama City]], [[Panama]]. ''(figura 2)''
* [[1537]] - Themelohet qyteti [[Asunción]], [[ParaguajParaguai]]. ''(figura 3)''
* [[1540]] - Themelohet qyteti [[Arequipa]], [[Peru]]. ''(figura 4)''
* [[1769]] - Lind [[Napoleon Bonaparta]]. ''(figura 5)''
* [[1824]] - [[Shtetet e Bashkuara]] transportojnë robër nga [[Liberia]].
* [[1877]] - [[Thomas Edison]], bën inçiziminincizimin e parë, "[[Mary Had a Little Lamb]]."
* [[1914]] - Lëshohet në qarkullim Kanali i Panamasë.
* [[1945]] - [[LDB]]: Dita e dorëzimit të forcave japoneze gjatë [[Lufta e Dytë Botërore|luftës së dytë botërore]], për t'u dorëzuar zyrtarisht më [[2 shtator]] [[1945]].
 
== Vdekje ==
* [[1498]] - [[Izabela e Aragonisë dhe Kastiles]], mbretëreshë portugeze
 
* [[1498]] - [[Izabela e Aragonisë dhe Kastiles]], mbretereshë portugeze
* [[1997]] - [[Çesk Zadeja]], kompozitor shqiptarë (l. [[1927]])
* [[2000]] - [[Ena Begoviq]], aktore kroate (l. [[1960]])
 
== Festa dhe përvjetore ==
* Dita e Marias ,nënës së Krishtit... Festohet dhe ne trevat tona.
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
<!--interwiki-->
 
[[Kategoria:Gusht]]
 
[[af:15 Augustus]]
[[an:15 d'agosto]]
[[ar:ملحق:15 أغسطس]]
[[arz:15 اغسطس]]
[[ast:15 d'agostu]]
[[az:15 avqust]]
[[bat-smg:Rogpjūtė 15]]
[[bcl:Agosto 15]]
[[be:15 жніўня]]
[[be-x-old:15 жніўня]]
[[bg:15 август]]
[[bn:আগস্ট ১৫]]
[[bpy:আগষ্ট ১৫]]
[[br:15 Eost]]
[[bs:15. august]]
[[ca:15 d'agost]]
[[cbk-zam:15 de Agosto]]
[[ceb:Agosto 15]]
[[ckb:١٥ی ئاب]]
[[co:15 d'aostu]]
[[cs:15. srpen]]
[[csb:15 zélnika]]
[[cv:Çурла, 15]]
[[cy:15 Awst]]
[[da:15. august]]
[[de:15. August]]
[[diq:15 Tebaxe]]
[[dv:އޮގަސްޓު 15]]
[[el:15 Αυγούστου]]
[[en:August 15]]
[[eo:15-a de aŭgusto]]
[[es:15 de agosto]]
[[et:15. august]]
[[eu:Abuztuaren 15]]
[[ext:15 agostu]]
[[fa:۱۵ اوت]]
[[fi:15. elokuuta]]
[[fiu-vro:15. põimukuu päiv]]
[[fo:15. august]]
[[fr:15 août]]
[[frp:15 oût]]
[[fur:15 di Avost]]
[[fy:15 augustus]]
[[ga:15 Lúnasa]]
[[gan:8月15號]]
[[gd:15 an Lùnastal]]
[[gl:15 de agosto]]
[[gu:ઓગસ્ટ ૧૫]]
[[gv:15 Luanistyn]]
[[he:15 באוגוסט]]
[[hi:१५ अगस्त]]
[[hif:15 August]]
[[hr:15. kolovoza]]
[[ht:15 out]]
[[hu:Augusztus 15.]]
[[hy:Օգոստոսի 15]]
[[ia:15 de augusto]]
[[id:15 Agustus]]
[[ie:15 august]]
[[ilo:Agosto 15]]
[[io:15 di agosto]]
[[is:15. ágúst]]
[[it:15 agosto]]
[[ja:8月15日]]
[[jv:15 Agustus]]
[[ka:15 აგვისტო]]
[[kab:15 ɣuct]]
[[kk:15 тамыз]]
[[kl:Aggusti 15]]
[[kn:ಆಗಸ್ಟ್ ೧೫]]
[[ko:8월 15일]]
[[ksh:15. Aujußß]]
[[ku:15'ê gelawêjê]]
[[kv:15 моз]]
[[ky:15-август]]
[[la:15 Augusti]]
[[lb:15. August]]
[[li:15 augustus]]
[[lmo:15 08]]
[[lt:Rugpjūčio 15]]
[[lv:15. augusts]]
[[mhr:15 Сорла]]
[[mk:15 август]]
[[ml:ഓഗസ്റ്റ് 15]]
[[mn:8 сарын 15]]
[[mr:ऑगस्ट १५]]
[[ms:15 Ogos]]
[[myv:Умарьковонь 15 чи]]
[[nah:Tlachicuēiti 15]]
[[nap:15 'e aùsto]]
[[nds:15. August]]
[[nds-nl:15 augustus]]
[[ne:१५ अगस्ट]]
[[new:अगस्ट १५]]
[[nl:15 augustus]]
[[nn:15. august]]
[[no:15. august]]
[[nov:15 de auguste]]
[[nrm:15 Août]]
[[oc:15 d'agost]]
[[pa:੧੫ ਅਗਸਤ]]
[[pag:August 15]]
[[pam:Agostu 15]]
[[pl:15 sierpnia]]
[[pt:15 de agosto]]
[[qu:15 ñiqin chakra yapuy killapi]]
[[ro:15 august]]
[[ru:15 августа]]
[[rue:15. авґуст]]
[[sah:Атырдьах ыйын 15]]
[[scn:15 di austu]]
[[sco:15 August]]
[[se:Borgemánu 15.]]
[[sh:15. 8.]]
[[simple:August 15]]
[[sk:15. august]]
[[sl:15. avgust]]
[[sr:15. август]]
[[su:15 Agustus]]
[[sv:15 augusti]]
[[sw:15 Agosti]]
[[ta:ஆகஸ்டு 15]]
[[te:ఆగష్టు 15]]
[[tg:15 август]]
[[th:15 สิงหาคม]]
[[tk:15 awgust]]
[[tl:Agosto 15]]
[[tr:15 Ağustos]]
[[tt:15 август]]
[[uk:15 серпня]]
[[ur:15 اگست]]
[[uz:15-avgust]]
[[vec:15 de agosto]]
[[vi:15 tháng 8]]
[[vls:15 ogustus]]
[[vo:Gustul 15]]
[[wa:15 d' awousse]]
[[war:Agosto 15]]
[[xal:Ноха сарин 15]]
[[xmf:15 მარაშინათუთა]]
[[yi:15טן אויגוסט]]
[[yo:15 August]]
[[zea:15 auhustus]]
[[zh:8月15日]]
[[zh-min-nan:8 goe̍h 15 ji̍t]]
[[zh-yue:8月15號]]