Ndryshimi mes inspektimeve të "Montreali"

2.283 bytes removed ,  7 vjet më parë
v
Bot: Migrating 108 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q340 (translate me)
v (roboti shtoj: cbk-zam:Monteal)
v (Bot: Migrating 108 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q340 (translate me))
Montreal ishte inkorporuar si një qytet në vitin 1832. Hapja e anijeve Canal Lachine lejohej të anashkalonte Lachine Rapids, ndërsa ndërtimi i urës Victoria themeluar ne Montreal ishte një qendër e madhe hekurudhore. Udhëheqësit e komunitetit Montreal të biznesit kishte filluar të ndërtonin shtëpitë e tyre në Mile Square Artë rreth vitit 1850. Nga 1860, ai ishte qyteti më i madh në British Amerikën e Veriut dhe qendra padiskutueshëm ekonomike dhe kulturore e Kanadasë.
 
[[af:Montreal]]
[[als:Montréal]]
[[an:Mont-reyal (Canadá)]]
[[ang:Montreal]]
[[ar:مونتريال]]
[[az:Monreal]]
[[bat-smg:Muonrealės]]
[[be:Горад Манрэаль]]
[[be-x-old:Манрэаль]]
[[bg:Монреал]]
[[bn:মন্ট্রিঅল]]
[[br:Montreal]]
[[bs:Montreal]]
[[ca:Mont-real]]
[[cbk-zam:Monteal]]
[[ceb:Montréal]]
[[co:Montréal]]
[[cs:Montréal]]
[[cy:Montréal]]
[[da:Montreal]]
[[de:Montreal]]
[[el:Μόντρεαλ]]
[[en:Montreal]]
[[eo:Montrealo]]
[[es:Montreal]]
[[et:Montréal]]
[[eu:Montreal]]
[[fa:مونترآل]]
[[fi:Montreal]]
[[fo:Montreal]]
[[fr:Montréal]]
[[fy:Montreal]]
[[ga:Montréal]]
[[gd:Montreal]]
[[gl:Montreal - Montréal]]
[[gn:Montreal]]
[[he:מונטריאול]]
[[hi:मॉन्ट्रियल]]
[[hr:Montréal]]
[[ht:Monreyal (komin)]]
[[hu:Montreal]]
[[hy:Մոնրեալ]]
[[ia:Montreal]]
[[id:Montreal]]
[[io:Montréal]]
[[is:Montréal]]
[[it:Montréal]]
[[iu:ᒧᕆᐊᓪ]]
[[ja:モントリオール]]
[[ka:მონრეალი]]
[[kab:Montreal]]
[[kk:Монреаль]]
[[kl:Montréal]]
[[ko:몬트리올]]
[[kw:Montreal]]
[[la:Mons Regius]]
[[lb:Montréal]]
[[lmo:Montréal]]
[[ln:Montréal]]
[[lt:Monrealis]]
[[lv:Monreāla]]
[[mg:Montréal]]
[[mhr:Монреаль]]
[[mk:Монтреал]]
[[mr:माँत्रियाल]]
[[ms:Montreal]]
[[my:မွန်းထရီးအောမြို့]]
[[nap:Mundreale]]
[[new:मोन्त्रियल]]
[[nl:Montreal (Canada)]]
[[nn:Montreal]]
[[no:Montréal]]
[[oc:Montreal]]
[[os:Монреаль]]
[[pa:ਮਾਂਟਰੀਆਲ]]
[[pap:Montreal]]
[[pl:Montreal]]
[[pms:Montréal (Canadà)]]
[[pt:Montreal]]
[[qu:Montreal]]
[[ro:Montréal]]
[[ru:Монреаль]]
[[sah:Монреал]]
[[sc:Montreal]]
[[scn:Montréal]]
[[sco:Montreal]]
[[sh:Montreal]]
[[simple:Montreal]]
[[sk:Montreal]]
[[sl:Montréal]]
[[sr:Монтреал]]
[[sv:Montréal]]
[[sw:Montreal]]
[[ta:மொண்ட்ரியால்]]
[[te:మాంట్రియల్]]
[[th:มอนทรีออล]]
[[tl:Montréal, Québec]]
[[tr:Montreal]]
[[tt:Монреаль]]
[[ug:Montréal]]
[[uk:Монреаль]]
[[ur:مانٹریال]]
[[vi:Montréal]]
[[vo:Montréal]]
[[war:Montreal]]
[[yi:מאנטרעאל]]
[[zh:蒙特利尔]]
[[zh-min-nan:Montréal]]
[[zh-yue:滿地可]]