Dallime mes rishikimeve të "Banovina Primorska"

v
Bot: Automated text replacement (-|thumb| +|parapamje|)
vNo edit summary
v (Bot: Automated text replacement (-|thumb| +|parapamje|))
[[Skeda:Banovine kj.jpg|thumbparapamje|300px|Rrethet "Banovina" të Mbretërisë Jugosllave]]
'''Qarku i Bregdetit''' ose '''Qarku Bregdetar''' ''([[Banovina Primorska]])'' ishte njësi administrative teritoriale gjatë Mbretërisë Jugosllave . Kryeqender administrative kishte [[Spliti]]n. Është formuar në vitin 1929 dhe ka pushuar së ekzistuari në vitin 1939.