Banovina Zeta: Dallime mes rishikimesh

4 bytes added ,  10 vjet më parë
v
Bot: Automated text replacement (-|thumb| +|parapamje|)
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
v Bot: Automated text replacement (-|thumb| +|parapamje|)
Rreshti 1:
[[Skeda:Banovine kj.jpg|thumbparapamje|300px|Rrethet "Banovina" të Mbretërisë Jugosllave]]
'''Qarku i Zetës''' ''(Banovina e Zetës)'' ishte njësi administrative teritoriale gjatë Mbretërisë Jugosllave . Kryeqender administrative kishte [[Cetinja|Cetinjen]]. Ka përfshirë territorrin e sotëm të Malit të Zi, Dubrovnikun me rrethinë, një pjes të Hercvegovinës,të Sanxhakut, të Kosoves dhe Rrafshin e Dukagjinit.