Ndryshimi mes inspektimeve të "Beluga"

4 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Bot: Automated text replacement (-|thumb| +|parapamje|)
v (roboti shtoj: ceb:Delphinapterus leucas)
v (Bot: Automated text replacement (-|thumb| +|parapamje|))
== Beluga-Balena e bardhë ==
[[Skeda:Baluga Whales.jpg|thumbparapamje|left|250px]]
'''Beluga''' ose '''balena e bardhë''' (''Delphinapterus leucas'') është një lloj i balenës Arktike dhe Sub-Arktike. Ajo është një nga dy anëtarët e familjes Monodontidae, sëbashku me balenën trupvogël të arktikut. Këtij gjitari deti shpesh i referohen thjesht si beluga ose Kanarina e Detit për shkak të cicërimës të mprehtë. Beluga është mbi 5 metra e gjatë dhe me një ngjyrë të pagabueshme të bardhë e me një gungë të veçantë në kokë. Për një perspektivë e mbrojtjes Beluga është konsideruar si një kafshë e rrezikuar nga Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës, por nënpopullimi në Inlet Cook në Alaskë është konsideruar e rrezikuar në mënyrë kritikë dhe është vënë nën mbrojtjen e Aktit "Speciet e rrezikuara" nga qeveria federale e USA.