Dallime mes rishikimeve të "Bilardo"

4 bytes added ,  9 vjet më parë
v
Bot: Automated text replacement (-|thumb| +|parapamje|)
v (r2.7.3) (roboti shtoj: min:Biliar)
v (Bot: Automated text replacement (-|thumb| +|parapamje|))
== Historia ==
[[Skeda:Bilardo Në Të Kaluarën.png|thumbparapamje|right|Bilardo Në Të Kaluarën]]
Në lidhje me bilardon ekzistojnë shumë thënie për prejardhjen e tij dhe emrin. Historia më e vjetër në lidhje me bilardon konsiderohet supozimi i filozofit të njohur Anacharsisit se në vitin [[400 p.e.s.]] kishte parë një lojë të ngjashme me bilardon. Kurse për emrin e tij ka shume mendime. Një prej tyre është mendimi se kur bilardo është luajtur në tokë, një zdrukthëtar i quajtur Bill për ti mbrojtur njerëzit nga përulja vendos ta krijon një tavolinë në dyqanin e tij të quajtur “Bill’s Arts” dhe prej emrit te dyqanit vjen fjala Billiards.