Dallime mes rishikimeve të "Deti i Zi"

8 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Bot: Automated text replacement (-|thumb| +|parapamje|)
v (r2.7.3) (roboti shtoj: pa:ਕਾਲਾ ਸਾਗਰ)
v (Bot: Automated text replacement (-|thumb| +|parapamje|))
[[Skeda:Black Sea map.png|thumbparapamje|right|300px]]
[[Skeda:Blacksea-bg-beach-dinev.jpg|thumbparapamje|right|300px| Bregdeti i detit të Zi]]
'''Detit të Zi''' (në mesjetë, i njohur si Pontus Exinus) është pjesë lindore e [[Deti Mesdhe|Detit Mesdhe]]. Shtrihet në mes [[Evrop]]ës dhe [[Azi]]së. Me detin Marmara lidhet nëpërmjet ngushticës së Bosforit, ndërsa me detin Azov me ngushticen Kerčki.