Ndryshimi mes inspektimeve të "Surrealizmi"

2.042 bytes removed ,  7 vjet më parë
v
Bot: Migrating 76 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q39427 (translate me)
v (r2.7.1) (roboti shtoj: pa:ਪੜਯਥਾਰਥਵਾਦ)
v (Bot: Migrating 76 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q39427 (translate me))
 
Ne 1924 Miro dhe Masson aplikuan surrealizmin ne pikture, duke e paraqitur ate ne ekspoziten La Peinture Surrealiste ne 1925, ne Galerine Pierre ne Paris, dhe duke paraqitur piktura te Masson, Man Ray, Paul Klee, Miro, dhe te tjere. Shfaqja konfirmoi se Surrealizmi mund te ishte pjese dhe e arteve figurative (megjithese fillimisht ishte debatuar ne mund te ishte apo jo), dhe teknikat nga Dadaizmi, sic ishte fotomontazhi, filluan te perdoren. Ne vitin pasardhes, ne 26 Mars te 1926 Galeria Surrealiste u hap me nje ekspozite nga Man Ray. Breton publikoi “Surrealizmi dhe Piktura” ne 1928 e cila permblodhi gjithe levizjen e deri asokohe, megjithese ai vazhdoi ta perditesoje punen e tij deri ne vitin 1960.
 
[[als:Surrealismus]]
[[ar:سريالية]]
[[az:Sürrealizm]]
[[be:Сюррэалізм]]
[[be-x-old:Сюррэалізм]]
[[bg:Сюрреализъм]]
[[bn:পরাবাস্তবাদ]]
[[bs:Nadrealizam]]
[[ca:Surrealisme]]
[[ckb:سوریالیزم]]
[[cs:Surrealismus]]
[[cy:Swrealaeth]]
[[da:Surrealisme]]
[[de:Surrealismus]]
[[el:Υπερρεαλισμός]]
[[en:Surrealism]]
[[eo:Superrealismo]]
[[es:Surrealismo]]
[[et:Sürrealism]]
[[eu:Surrealismo]]
[[fa:فراواقع‌گرایی]]
[[fi:Surrealismi]]
[[fo:Surrealisma]]
[[fr:Surréalisme]]
[[gl:Surrealismo]]
[[gu:અતિવાસ્તવવાદ]]
[[he:סוריאליזם]]
[[hi:अतियथार्थवाद]]
[[hr:Nadrealizam]]
[[hu:Szürrealizmus]]
[[hy:Սյուրռեալիզմ]]
[[id:Surealisme]]
[[is:Súrrealismi]]
[[it:Surrealismo]]
[[ja:シュルレアリスム]]
[[ka:სიურრეალიზმი]]
[[kk:Сюрреализм]]
[[kn:ಸರ್ರಿಯಲಿಸಮ್ (ನವ್ಯ ಸಾಹಿತ್ಯ ಸಿದ್ದಾಂತ ಚಳವಳಿ)]]
[[ko:초현실주의]]
[[ku:Surrealîzm]]
[[li:Surrealisme]]
[[lt:Siurrealizmas]]
[[lv:Sirreālisms]]
[[mk:Надреализам]]
[[ml:സർ‌റിയലിസം]]
[[ms:Surealisme]]
[[mt:Surrealiżmu]]
[[my:ဆာရီယယ်လစ်ဇင်]]
[[nl:Surrealisme]]
[[nn:Surrealisme]]
[[no:Surrealisme]]
[[nrm:Surréalisme]]
[[oc:Surrealisme]]
[[pa:ਪੜਯਥਾਰਥਵਾਦ]]
[[pl:Surrealizm]]
[[pms:Surealism]]
[[pnb:سریلزم]]
[[pt:Surrealismo]]
[[ro:Suprarealism]]
[[ru:Сюрреализм]]
[[scn:Surrialismu]]
[[sh:Nadrealizam]]
[[simple:Surrealism]]
[[sk:Surrealizmus]]
[[sl:Nadrealizem]]
[[sr:Надреализам]]
[[stq:Surrealismus]]
[[sv:Surrealism]]
[[ta:அடிமன வெளிப்பாட்டியம்]]
[[te:సర్రియలిజం]]
[[th:ลัทธิเหนือจริง]]
[[tr:Gerçeküstücülük]]
[[uk:Сюрреалізм]]
[[vi:Chủ nghĩa siêu thực]]
[[zh:超现实主义]]
[[zh-min-nan:Chhiau-hiān-si̍t-chú-gī]]