Ndryshimi mes inspektimeve të "Albert II i Belgëve"

v
Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor)
v (Bot: Migrating 62 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3911 (translate me))
v (Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor))
[[Skeda:Albert II.jpg|parapamje|right|Albert II]]
 
'''Albert II''' (i lindur më [[6 Qershorqershor|6 qershor]] [[1934]] në [[Brukseli|Bruksel]] ; më emer te plotë ''Albert Felix Humbert, Theodor Christian Eugen Maria''), që nga viti 1993, është i gjashti [[Mbreti|Mbreti i Belgjikës]] nga [[Dhoma e Saksonisë dhe Koburg-Gotha]]. Ai pasoi vëllanë e tij pa fëmijë më të moshuar të fronit [[Baudouin]] ose ne Hollandisht Baudewijn (1930-1993).
 
== Jeta ==
 
Princi '''Albert''' është martuar në [[2]] [[Korrikukorriku|Korrikkorrik]] [[1959]], me princeshën italiane [[Paola Ruffo di Calabria]] (l. [[1937]]). Me këtë, ai ka tre fëmijë, Princi trashëgimtar [[Filip i Belgjikës|Philipp]] ([[1960]] *), Princesha [[Astrid i Belgjikës|Astrid]] ([[1962]] *) dhe Princi [[Laurent i Belgjikës|Laurent]] ( [[1963]] *).
Nga [[1962]] në [[1993]] Albert ishte Kryetar Nderi i Bordit të Zyrës së Tregtisë së jashtme [[Belgjika|belge]]. Në këtë rol ai bënte më shumë se njëqind misione biznesi.
Nga [[1958]] në [[1993]] ai ishte kryetari i Kryqit të Kuq [[Belgjika|belg]], këtë zyrë pastaj e mori princesha Astrid, vajza e tij.
Mbreti Albert në [[1993]] emerohet mbret pas vdekjes se vellait te tij Baudouin, i cili nuk kishte fëmijë pa fëmijë. Më [[9]] [[Gushtigushti|Gushtgusht]] [[1993]] Albert II bëri betimin e tij në Kushtetutën [[Belgjika|belge]].
 
== Shih edhe ==