Dallime mes rishikimeve të "BASF"

No change in size ,  8 vjet më parë
v
Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor)
v (Bot: Migrating 37 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q9401 (translate me))
v (Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor))
[[Skeda:BASF-Logo_bw_svg.png|parapamje|Logo]]
'''BASF AG''' (më parë: „''Badische Anilin- & Soda-Fabrik AG''“ sot firma është e regjistruar në regjistrin e tregut si shkurtesë) është për nga shitja dhe prodhimtaria një ndër kompanitë kimike më e madhe në [[bota|botë]]. U formua më [[6 Prillprill|6 prill]] të vitit [[1865]]. Në mbarë botën ka rreth 104.000 nënpunës në 170 vende. Selia kryesore e kësaj firme gjendet në [[Ludwigshafen am Rhein|Ludwigshafen]] am Rhein. Branshet e kësaj ndërmarje janë në drejtimin e industrisë kimike, naftës dhe gazit. Në vitin [[2009]] sipërmarja bëri një investim prej 50,69 Mrd. € dhe përfitoi një fitim neto prej 1,41 Mrd €. [[Transakcionet]] e kësaj [[ndërmarje]] janë të shënuar në [[indeks]]in e [[DAX]]-it si dhe në [[Bursa (ekonomi)|bursën]] e [[New York]]-ut, [[Londra|Londrës]] dhe [[Cyrihu|Zürich]]-ut.
 
[[Kategoria:Kompani]]