Dallime mes rishikimeve të "Benjamin Franklin"

No change in size ,  9 vjet më parë
v
Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor)
v (Bot: Migrating 87 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q34969 (translate me))
v (Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor))
Koha e Aktit Stamp krizës, Franklin u bë një avokat të njohur të të drejtave amerikan në Londër . Në maj 1775 ai shkoi përsëri në Pensilvania dhe u bë anëtar në Kongres. Pak më vonë ai ishte tashmë ulur në komitetin se Deklarata e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara projektuar. Ai ishte i Përgjithshëm Postmaster dhe Presidenti i Konventës Kushtetuese. Në 1769 ai themeloi filozofike Shoqërisë Amerikane.
About Franklin was referring to his invention of the lightning rod and the signing of the Declaration of Independence said in: "eripuit Caelo Fulmer, sceptrumque tyrannis" - he snatched the lightning to the sky and the scepter of the tyrant.
1776 Benjamin Franklin nënshkruar me 54 përfaqësues të tjerë të pas 13 Shtetet e Bashkuara të Deklaratës së Pavarësisë e 4 Korrikkorrik.
Në tetor 1776 Kongresi i dërgoi atij pas fillimit të luftës së pavarësisë si i dërguari i trembëdhjetë Shtetet e Bashkuara në Francë , ku ai ishte në Raynouard Rue në sotme parizian periferi të Pasi jetoi. Atje ai ishte në Evropë, si një diplomat karriere. Si një nga tre oficerë në vitet 1776-1779, ai udhëhoqi negociatat që përfundimisht çoi në aleancë me Francën. e punës Franklin gjatë kësaj kohe është në Lion Feuchtwanger e romanit Dhelprat në vresht , armët për Amerikën të përshkruara.
Në Paris, Franklin u bashkua me vilën masonike Neuf Sœurs për të. Prirje në Franklin, hynë në 84-vjeçare Voltaire këtë kuti. Nuk ishte Franklin 1779-1782 Stuhlmeister.
Franklin u kthye në 1786 në Shtetet e Bashkuara mbrapa dhe ishte kryetar i Këshillit Ekzekutiv i Lartë i Pensilvanisë . Ky pozicion, më vonë zyra e Guvernatorit në linjë, ai kishte deri 1 Mbajtur në dhjetor 1788. Në 1787 ai u zgjodh president i parë i kompanisë kundër skllavërisë . Si akt të fundit u nënshkrua në të njëjtin vit S. U. Kushtetutës. Dalja e tij e fundit publike para vdekjes së tij ishte mbështetjen e një programi duke kukerëve të Kongresit, heqjen e skllavërisë në nivelin federal për të këshilluar mbi masat.
Më 17 Prillprill 1790 ai vdiq në moshën 84 në Filadelfia. Në gurin e varrit të tij duhet të jetë: "Këtu shtrihet trup e printerit, Benjamin Franklin, krimba për ushqim si kapakun e një libri të vjetër, përmbajtja e saj shqyer jashtë, nuk ka titull, dhe pamje e jashtme mashtruese. Megjithatë, puna vetë nuk është e humbur, por, si ai besonte, shfaqen në një dhe më të rafinuara të reja edicionin e ri, i rishikuar dhe përmirësuar nga autori. " Franklin ka shkruajtur ky tekst, në moshën 23 vjeç për mbishkrim varri i tij. Mbishkrim gur varri erdhi kështu, por jo për ekzekutimin.
Jeta Filozofi [redakto]
Franklin ishte përfshirë gjatë gjithë jetës së tij të dy nëpër shkrimet e tij dhe si një anëtar i emëruar ose i zgjedhur komisione me çështjet me interes publik. Ai u kujdes që të përfshijë pastrim rruge dhe ndriçim, futja e zjarrfikësit vullnetar , spitalet, futja e parë të bibliotekës kreditimit në botë dhe organizimin e sistemit shkollor. Këto institucione kanë qenë për shtetet New England dhe më vonë në Shtetet e Bashkuara për shembullore, ata gjenden të përhapur shpejtë.
William C. Miller: Filadelfia Printime Benjamin Franklin, 1728-1766. Një Bibliografia përshkruese , Filadelfia 1974 (bibliografi shenjë e të gjitha të njohur të shtypura nga Franklin në Filadelfia punon).
Bymehet
Leonard W. Labaree, William B. Willcox, Claude A. Lopez, Barbara B. Oberg, Ellen R. Cohn [ua] (ed.): Gazetat e Benjamin Franklin , (39 vëllime me 2008), New Haven & Londër 1959 - (për edicionin Sot e shkrimet autoritative, në krahasim me dhjetë-vëllim Edicioni më parë nga Albert Henry Smyth, përveç letrat e shkruara nga Franklin, një sasi më të mëdha të letrave që ai ka marrë. kohët e fundit botoi vëllimin më mbulon periudhën deri në Majmaj 39 1783 nga).
JA Leo Lemay, Kryeministri Zall (eds.): Autobiografisë e Benjamin Franklin: Një Gjenetike Tekst , Knoxville 1981 ( kritike-historike edicionin e autobiografinë e tij).
Leonard W. Labaree, Ralph L. Ketcham, Helen C. Boatfield (eds): Autobiografisë e Benjamin Franklin , Botimi i dytë, me një parathënien e re nga Edmund S. Morgan, New Haven dhe London 2003, ISBN 0-300-09858-8 (paperback botim i dobishëm).