Dallime mes rishikimeve të "Georg Vilhelm Fridrih Hegel"

v
Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor)
v (Bot: Migrating 94 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q9235 (translate me))
v (Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor))
'''George Wilhelm Friedrich Hegel''' (Georg Vilhelm Fridrih Hegel; jetoi nga 27 gushti 1770 - 14 nentor 1831), ishte filozof gjerman.
 
Georg wilhelm Friedrich Hegel lindi ne daten 27 gusht 1770, biri i nje nepunesi te thjështë te financave mbreterore. Liceun e mbaroi me 1788 dhe u anetaresua ne seminarin e Tubingenit ku studioi ne deget filozofi dhe teologji.Ai ndante dhomen e konviktit me Fridrih Holderingun (1770-1834) dhe Fridrih von Shelingun (1775-1854).Hegeli e dha provimin perfundimtare me 1793 dhe me pas dha mesime private ne Berne deri me 1797. Nga ky vit e deri me 1800 ,ai dha leksione private ne Frankfurt-mbi-Majnmajn. Vdekja e babait i beri te mundur te shtinte ne dore nje trashegimi te mjaftueshme per tu vendosur ne Jene.Atje, me 1801, mbrojti tezen e tij. E nisi si mesues privat, por me 1805 te gjithe e njihnin si profesori "i jashtezakonshem" i filozofise. Per dy vjet ,Hegeli perfundoi vepren e tij te njohur "Phanomenologie des Geistes" (Fenomenologjia e Shpirtit). Pak para se kjo veper te shihte driten e botimit me 1807, Hegeli mori drejtimin e gazetes se Bambergut "Bamberger Zeitung". Ai mbajti nga viti 1808 deri me 1816, ai mbajti postin e rektorit te liceut artistik te Nurembergut. Rreth kesaj periudhe daton edhe vepra e tij e dyte "Wissenschaft der Logik" (Shkenca e Logjikes). Hegeli u martua me 1811 me Mari von Tuher e cila do te behej nena e dy femijeve te tij. Vepra e radhes mbante titullin "Enzyklopadie der philosophien Wissenschaften Grundrissen" (Enciklopedia e shkurtuar e Shkencave Filozofike) dhe nen titull shkruhej "Profesori i universitetit te Haidelbergut G.W.F. Hegel". Dy botime me te plota pasuan ne ne vitet 1827 dhe 1830. Krahas karrieres didaktike, ne kete periudhe, Hegeli botoi (ne bashkepunim me nje reviste) studimin e tij "Heidelberger Jahrbucher" (Analet e Haidelbergut). Me 1818, ai u fut si profesor ne Universitetin e Berlinit ku zevendesoi Fihten. Leksionet e tij u bene menjehere te famshme. Nder deget qe jepte Hegeli rreshtohen:
 
* Logjika
* Wissenschaft der Logik (Shkenca e Logjikes) - 1808-`16
* Heidelberger Jahrbucher (Analet e Haidelbergut) - 1818
* Enzyklopadie der phiosophien Wissenschaften Grundwissen (Enciklopedia e Shkurtuarshkurtuar e Shkencave Filozofike) - Botimi I me 1821
Botimi II me 1827
Botimi III me 1830