Dallime mes rishikimeve të "Halmstad"

No change in size ,  9 vjet më parë
v
Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor)
v (Bot: Migrating 48 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q26521 (translate me))
v (Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor))
Në fund të shekullit të 16, danez Christian IV Mbreti urdhëroi fortifikimit e Halmstad dhe në fillim të shekullit të 17 ndërtuar një fortesë të hënë në formë me Nissan si pjesë e mbrojtjes.
 
1619 është një datë e rëndësishme në historinë e Halmstad. Në mars të atij viti, mbreti Gustav Adolf i Suedisë II dhe IV të krishterë u takua në kështjellën. Gjatë një periudhe prej një jave ata festuan pagesën në tërësi të shpërblimit për lirim Älvsborg. Gushtgusht të të njëjtit vit pa shkatërrimin e Halmstad nga zjarri.
 
Halland u bë pjesë e Suedisë për një periudhë prej tridhjetë vjet, kur paqja u shpall në Traktati i Brömsebro në 1645 dhe përfundoi sundimin danez. Traktati i Roskilde në 1658 e bëri këtë blerjes të përhershëm. Suedia mundi Danimarkë në Betejën e Fyllebro që u mbajt në 1676 vetëm jashtë Halmstad.