Dallime mes rishikimeve të "Ibrahim Kadriu"

No change in size ,  9 vjet më parë
v
Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor)
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
v (Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor))
}}
 
'''Ibrahim Kadriu''' lindi më [[8 Janarjanar]] [[1945]] në [[Zheger]] të [[Gjilani]]t.
Shkollën fillore e ekreu ne vendlindje në vitin [[1959]] kurse atë të mesmen e mësuesisë në Gjilan me [[1964]].
Studimet universitare i kreu në [[Prishtine]], ai ka një opus të gjerë të krijimtarisë letrare mbi 40 vepra. Pas dy viteve të punës si pedagog, më 1968 ka filluar punën e rregullt të gazetarit në të përditshmen "Rilindja", gazetar ee redaktor i kulturës dhe reporter i lirë. Në "Rilindje" i ka vazhduar puna gjer në dhjetor të vitit 1999 kur (në detyrën e redaktorit) kalon në të përditshmen "Zëri" ku edhe sot punon. Që nga fillimi i viteve të gjashtëdhjeta aktivisht merret me letërsi.
Për veprimtari letrare ka marrë mirënjohje të ndryshme, si:
*|Çmimin "Shtjefën Gjeçovi," për poezi,
*|Çmimin e Nëntoritnëntorit (të Prishtinës) për skenarin e serisë televizive ("I ikuri"), 1980 RTP, "Fidani", realizuar sipas romanit "Pas kthimit",
*|Çmimin e vendlindjes,
*|Çmimin "Agim Ramadani",