Dallime mes rishikimeve të "Angjelina Araniti"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Euriditi zhvendosi faqen Shën Angjelina e Arbërisë te Angjelina Araniti)
 
Ajo nderohet si shenjtore nga [[Kisha ortodokse serbe]] me emrin ''Shën Angjelina e Serbisë'' dhe dita e saj festohet më [[30 korrik]] nga serbët dhe më [[10 dhjetor]] nga [[Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë|Kisha ortodokse shqiptare]].<ref name=Elsie/><ref name=Antiochian/> Ajo shkroi një [[hagiografi]] të njohur si Hagiografia e Nënë Angjelinës ({{lang-sr|Житије мајке Ангелине}}).
 
==Mirënjohje==
* Në [[Beograd]] një rrugë mban emrin ''Majke Angeline'' {{coord|44.788308|20.519146|display=inline}}
 
==Lidhej të jashtme==
* [http://www.forumishqiptar.com/threads/5749-Sh%C3%ABn-Angjelina-Brankovic-e-bija-e-Gjergj-Arianitit-1-korrik Shën Angjelina Brankovic, e bija e Gjergj Arianitit, diskutime në ''Forumin Shqiptar'' mbi jetën dhe origjinën]
 
==Burime==
===Artikuj gazete===
* Artikulli [http://www.bksh.al/adlib/scripts/wwwopac.exe?DATABASE=catalo&OPAC_URL=/adlib/beginner/index_al.html&LANGUAGE=1&%250=200129065&LIMIT=50 Shën Angjelina Shqiptare, e bija e Arianit Komnenit : Historia e princeshës shqiptare, që ngriti Manastirin e Krushedolit në Serbi] [[Republika (gazetë)|Republika]]. - nr. 268, 11 nëntor, 2001, faqe. 21
* Artikulli [http://www.bksh.al/adlib/scripts/wwwopac.exe?DATABASE=catalo&OPAC_URL=/adlib/beginner/index_al.html&LANGUAGE=1&%250=200138414&LIMIT=50 Shenjtore shqiptare në Manastirin Kushedol të Vojvodinës : Shën Angjelina Shqiptare] [[Gazeta 55]]. - Nr. 200, 24 gusht, 2002, f. 16
=== Dokumente dhe libra===
 
==Referenca==