Dallime mes rishikimeve të "Hinduizmi"

No change in size ,  8 vjet më parë
v
Reverted to revision 1325410 by Addbot on 2013-04-04T16:38:44Z
v (Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor))
v (Reverted to revision 1325410 by Addbot on 2013-04-04T16:38:44Z)
lërë periudhave që pasojnë. Në çdonjërën nga këto Juga ka nga një të kuqe mëngjezi dhe një të kuqe mbrëmjeje që zgjatë
sa një e katërta e vetë asaj.
Sot ne gjendemi në Mëngjesin e Kuq të Jugasë Kali, që fillon më 17 shkurtShkurt 3102 me vdekjen e
Krishnasë. Luftërat e përshkruara në Mahabharata kanë ndodhur në Juganë Dvapara, kurse aventurat e
Ramasë dhe Ravanasë në Juganë Treta.