Ndryshimi mes inspektimeve të "Halloween"

No change in size ,  7 vjet më parë
v
Reverted to revision 1325679 by Addbot on 2013-04-04T16:48:09Z
v (Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor))
v (Reverted to revision 1325679 by Addbot on 2013-04-04T16:48:09Z)
Njerëzit mblidheshin në kodrat mbi tokat e tyre dhe duke ndezur zjarre të mëdhenj, përzenin shpirtrat e këqinj të vitit që shkoi. Më pas, shuanin përkohësisht zjarrin në shtëpitë e tyre dhe pak më vonë e ndiznin përsëri.
 
Kështu emri ''Halloween'' i ka rrënjët në [[Evropa|Evropë]]. Kisha ua mori Keltëve këtë zakon gjatë përhapjes së [[krishtërimi]]t. Ishte At Gjergji i IV i cili n vitin [[837]] e ringjalli [[1 nëntor|1 nëntorinNëntorin]] duke e quajtur Dita e të gjithë Shpirtrave. {{Cn|Për të mos shtrembëruar beimin tek [[Samhai]], kjo ditë është menduar të jetë edhe dita e të vdekurve.}}
Vetëm në [[shekulli XIX|shek. XIX]] ''Halloween'' arriti të kalojë [[Atlantiku]]n për në [[Amerika e Veriut|Amerikën Veriore]] së bashku me pasardhësit e Keltëve, [[Irlandezët]], të cilët shtegëtuan atje për shkak të kushteve të këqija për jetës. Atje, ky zakon u përhap shpejt në të gjithë vendin, por gjatë përhapjes pësoi edhe ndryshim të dukshëme. Kështu tashme ''Halloween'' më tepër përngjan me karnevalet së sa me zakonet e mëhershme.