Dallime mes rishikimeve të "Frederik Ndoci"

No change in size ,  8 vjet më parë
v
Reverted to revision 1323986 by Addbot on 2013-04-04T15:57:07Z
v (Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor))
v (Reverted to revision 1323986 by Addbot on 2013-04-04T15:57:07Z)
Për publikun shqiptar, kanë mbetur të pashlyera interpretimet duet me [[Irma Libohova|Irma Libohovën]] "Në fushë", me Valdete Hoxhën "Korrim grurë", me Zeliha Sinën "Potpouri Dibrane", si dhe kënga "Kjo Kosova e ka adet, kah një Pashë me e mbytë për vjet'", etj.
 
Në vitet [[1978]]-[[1982]] fiton dy çmime në "Dekadat e majitMajit". Në vitin [[1981]] fiton kinoprovën për aktor në filmin "Në çdo stinë" të regjisorit [[Viktor Gjika]] (për rolin e kitaristit).
 
Mbas këtyre interpretimeve të suksesshme, vjen një periudhë e zymtë dhe e dhimbshme për jetën e aktorit, këngëtarit dhe instrumentistit Frederik Ndoci. Një letër anonime e akuzonte si "agjent i CIA-s, të KGB-së, të UDB-sëe, të Vatikanit etj." dhe si pasojë dënohet nga ligjet e diktaturës në fuqi. TV shqiptar ndalon çdo transmetim të interpretimeve të tij, filmike e muzikore.