Aosta: Dallime mes rishikimesh

No change in size ,  10 vjet më parë
v
Reverted to revision 1325150 by Addbot on 2013-04-04T16:31:44Z
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor)
v Reverted to revision 1325150 by Addbot on 2013-04-04T16:31:44Z
Rreshti 42:
Aosta u banua në kohën proto-historike dhe më vonë u bë qendra e Salasëve, shumë prej të cilëve u vranë ose u shitën si skllevër nga Romakët në 25 p.k.[1]. Terentius Varro e pushtoi atë në 25 p.k. dhe themeloi koloninë romake të Augusta Praetoria Salassorum, që strehonte 3.000 veteranë të pensionuar. Pas vitit 11 p.k. Aosta u bë kryeqyteti i Provincës Graies Alpes ("Alpet Gri") të Perandorisë. Pozita e saj në bashkimin e dy lumenjve, në fund të Grykës së Madhe dhe të Vogël të Shën Bernardit, i dha rëndësi të konsiderueshme ushtarake, dhe atz u vendos një kamp ushtarak romak.
 
Pas rënies së Perandorisë perëndimore, qyteti u pushtua nga burgundianët, ostrogotët dhe bizantinët. Lombardët, që e kishin aneksuar atë në mbretërinë e tyre italiane, u dëbuan nga Perandoria Franke e Pepinit të shkurtërShkurtër. Nën djalin e tij Karli i Madh, Aosta fitoi rëndësi si një post në rrugën Fransixhena, duke çuar nga Aachen në [[Itali]]. Pas vitit [[888]] ajo ishte pjesë e Mbretërisë së rilindur të Italisë nën Arduinin e Ivreas dhe Berengar e Friulit.
 
Në [[Shekulli X|shekullin e 10]] Aosta u bë pjesë e Mbretërisë së Burgundit. Pas rënies së fundit në [[1032]], ai hyri në tokat e Umbertos I Biancamano e Shtëpisë së Savojës. Pas krijimit të qarkut të Savojës, me kryeqytetin e saj në Chambéry, Aosta udhëhequr unifikimin e Italisë.