Dallime mes rishikimeve të "Ali Asllani"

No change in size ,  8 vjet më parë
v
Reverted to revision 1320025 by Addbot on 2013-04-04T14:16:22Z
v (Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor))
v (Reverted to revision 1320025 by Addbot on 2013-04-04T14:16:22Z)
| titulli =
| emri i lindjës =
| ditëlindja = [[28 nëntorNëntor|28 nëntor]], [[1884]]
| vendlindja = [[Vajza (fshat)|Vajzë]], [[Vlora|Vlorë]]
| ditëvdekja = [[20 dhjetorDhjetor|20 dhjetor]], [[1966]]
| vendvdekja = [[Tirana|Tiranë]]
| pseudonimi =
}}
 
'''Ali Asllani''', ''( [[28 nëntorNëntor|28 nëntor]], [[1884]] - [[20 dhjetorDhjetor|20 dhjetor]], [[1966]])'', ishte poet, atdhetar dhe diplomat shqiptar.
 
== Biografia ==
Ali Asllani, lindi më [[28 nëntorNëntor|28 nëntor]] të vitit [[1884]] në [[Vajza (fshat)|Vajzë]] të [[Vlora|Vlorës]]. Në Vlorë kreu shkollën fillore, në [[Janina|Janinë]] shkollën e mesme, gjimnazin "[[Zosimea]]" në vitin [[1888]]. Në fillim studioi mjekësi, por pastaj vazhdoi Institutin e Lartë të Shkencave politiko-shoqëroro-administrative në [[Stambolli|Stamboll]]. Pas shkollës kreu stazhin në prefekturën e Janinës. Në vitin [[1908]] zevëndësoi për tre muaj nënprefektin e [[Delvina|Delvinës]] dhe u kthye përsëri në Janinë. Ai ishte një nga anëtarët e shquar të Klubit "[[Bashkimi (klub)|Bashkimi]]". Për mbështetjen që i dha [[Ismail Qemali]]t filloi të persekutohej nga organet qeveritare turke, madje u dha urdhër të internohej në [[Halep]] të [[Siria|Sirisë]]. Mundi t'i shpëtojë internimit, kaloi në [[Korfuzi|Korfuz]] dhe prej andej në [[Vlora|Vlorë]]. Mori pjesë në [[Kuvendi i Dibrës|Kuvendin e Dibrës]], si përfaqësues i Klubit "Bashkimi" të Janinës.
 
Në vitin [[1910]] u kthye në Stamboll, pas rënies së kabinetit që e internoi. U emërua sërish nënprefekt, por me kusht që të punonte në viset shqiptare. Deri në [[1912]] punoi si nënprefekt në [[Akseqi]], [[Ellgen]] dhe [[Boskër]] të [[Vilajeti i Kolonjës|Vilajetit të Konjës]] në [[Anadoll]]. Pas shpalljes së Pavarësisë, [[Ismail Qemali]], i besoi atij detyrën e Sekretarit të Përgjithshëm të Presidencës të Këshillit të Ministrave, ku qëndroi deri më [[22 janar]] të vitit [[1914]]. Më pas punoi për disa kohë si nënprefekt i [[Fieri]]t e kajmekan i [[Ballshi]]t. Pas largimit të [[Princ Vidi]]t shkoi disa kohë në [[Italia|Itali]] e u kthye sërish ku administrata lokale e caktoi sekretar të përgjithshëm ([[10 nëntorNëntor|10 nëntor]], [[1915]] - [[1 janar]], [[1917]]). Pushtimi italian e gjeti nënprefekt, por, meqenëse kundërshtoi pushtimin, u pushua nga puna. Nga [[20 dhjetorDhjetor|20 dhjetori]] i vitit [[1918]] gjer më [[5 nëntorNëntor|5 nëntor]] të vitit [[1920]] ishte kryetar i Bashkisë së Vlorës. Në vitet [[1921]] - [[1922]] ishte kryekëshilltar i qeverisë dhe më pas sekretar i përgjithshëm i kryeministrisë. Më pas u caktua konsull në [[Triestë]], ku qëndroi deri në fund të prillit [[1925]]. Po atë vit u emërua "Zëvëndës i ngarkuar me punë" në [[Sofja|Sofje]] e më pas, po aty, "sekretar i parë" dhe "i ngarkuar me punë". Në vitet [[1930]] - [[1932]] ishte ministër i akredituar në shtetin grek. Më [[1934]] përsëri është kryetar i Bashkisë së Vlorës deri në prag të pushtimit fashist 1939, ku u emërua anëtar i Këshillit të Lartë në [[Tirana|Tiranë]]. Pak kohë më pas u largua nga jeta politike dhe vajti në fshatin Vajzë të Vlorës. Pas çlirimit është ndër të parët themelues të Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve. Deri në vitin [[1952]] mbahej nga të ardhurat e pakta nga përkthimet për llogari të Institutit të Shkencave, por kjo mundësi iu pre më vonë.
 
Vdiq në Tiranë në [[20 dhjetorDhjetor|20 dhjetor]] [[1966]].
 
== Veprat letrare ==