Dallime mes rishikimeve të "Ciceroni"

4 bytes removed ,  9 vjet më parë
v
Reverted to revision 1303928 by Addbot on 2013-03-28T04:09:41Z
v (Bot: Automated text replacement (-|thumb| +|parapamje|))
v (Reverted to revision 1303928 by Addbot on 2013-03-28T04:09:41Z)
[[Skeda: M-T-Cicero.jpg|parapamjethumb|right|Busti i Ciceronit ne Muzeun Kapitolin,Romë ]]'''Ciceroni''', '''Mark Tul Cicero''', lindi më [[3 janar]] të vitit [[106 p.e.s]] dhe vdiq më [[7 dhjetor]] të vitit [[43 p.e.s]], ishte historian dhe filozof i Romës antike i lindur pranë [[Aripini]]t. Studioi në Romë për drejtësinë dhe retorikën. Njohuritë e tija në artin e [[oratoria|oratorisë]] ([[Gojëtaria|gojtarisë]]) dhe të filozofisë ai i plotësoi veçanërisht pas një udhëtimi që kishte bërë në Greqi. Në vitin 63 p.e.s ai ishte konsull dhe gjatë kryerjes së kësaj detyre ai zbuloi komplotin e Katilinës dhe më vonë të bjerë si viktimë e kundështarëve të tij dhe të dërgohet nga ata në mërgim. Pas dy vite mërgimi ai kthehet përsëri në [[Roma|Romë]] dhe merret me studime [[retorika|retorike]] dhe [[Filozofia|filozofike]]. Pasi që ai mendonte vetëm në rrugën që shihte Pompeu mund të mbrohej qështja e republikës, ai edhe e mbajti anën e tij në luftën civile. Pas vrasjes së [[Gaius Julius Caesar|Çezarit]] ai është një ndër krerët e artisë së senatit dhe e luftonte [[Mark Antoni]]n. Për shkak të kësaj vije që ndiqte, Cicero u vra nga agjentet e Antonit në vitin [[43 p.e.s]].
 
Gjatë jetës së tij ai ishte i dalluar për oratori (gojtari). Ka mbajtur fjalime të ndryshme si burrë shteteti dhe si avokat. Fjalimet e tija janë çmuar si fjalë bindëse, si të forcës tërheqëse të fjalës. Nga këto fjalime të Ciceros mund të kuptohen dhe të njihen më mirë rrethanat dhe jeta e tij.