Dallime mes rishikimeve të "Celuloza"

4 bytes removed ,  10 vjet më parë
v
Reverted to revision 1302951 by Addbot on 2013-03-27T16:07:15Z
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Bot: Automated text replacement (-|thumb| +|parapamje|))
v (Reverted to revision 1302951 by Addbot on 2013-03-27T16:07:15Z)
 
[[Skeda:Cellulose-3D-balls.png|parapamjethumb|right|300px|Struktura 3D se celulozës,me katër [[molekula]] të glukozës]]
'''Celuloza''' është një [[Karbohidratet|karbohidrat]] kompleks, përbërësi kryesor i mureve të qelisë së bimëve dhe rrjedhimisht përbërësi kryesor i shumë fabrikuesve të produkteve të fijeve, si [[letra]], dërrasa, pambuku dhe pëlhura. Bimët tradicionale perëndimore për prodhimin e celulozës ishin pambuku dhe lini. [[Drurët|Druri]] ka qenë burim kryesor i bërjes së fijeve të letrës që nga viti [[1850]].